Bizonyára sokan tudjátok, hogy a kis kertem egy részén elkülönítve házi tyúkokat tartok. Most éppen szám szerint 23 tyúkocska leledzik elég nagy kifutóban. Két éve vásároltuk az első példányokat és nem tudtuk mit és hogyan csináljuk, hogy megfelelő körülmények között éldegéljenek amíg a levesbe nem kerülnek. Cikkemben bemutatok pár alapvetően fontos dolgot a tyúkól berendezéséhez valamint segítséget nyújtok a táplálkozásukban is.
A tyúkól kialakítása
A tyúkól kialakítása nagyon fontos szempont hiszen az egész napi kapirgálás után tyúkjaink pihenni térnek. Mielőtt beszereztük első tyúkjainkat a tyúkólat kitakarítottuk és kimeszeltük. A meszelés fontosságára még később kitérek. A tyúkól jól szellőző helység legyen, de ne huzatos. Ablak nem szükséges, elég egy bejárat. Ha nincs ablakunk a tojófészkeket a helység sötétebb részén helyezzük el, mert tyúkjaink szeretnek sötétben tojni. Nekünk a 23 tyúkra 2 tojófészkünk van vagyis kis faládika ami szalmával van kibélelve. Szalma mindenképpen kell a tyúkok fészkébe amit hetente illik kicserélni. Szükség van még az éjszakai alváshoz alvóhelyre. A tyúkok szeretnek rudakon ülni. Fontos, hogy a rúd vagy rudak egy magasságban legyenek, mert hatalmi harc alakulhat ki a jobb és magasabb helyekért. Aludni és tojni már tudnak. Helyezzünk még el itatót és etetőt. Nem szükséges nagy edény nem egyszerre esznek úgy sem.
A tyúkok tápláléka
A tyúkok tápláléka minden háznál eltérő. Előző tyúkjainknak mást adtunk enni mint most. Nah akkor mi is az étlap..
Az étlapon a főétel a kukorica. Ettől szép sárga lesz a lábuk, ez adja későbbiekben a levesünk színét is :). Borsó fontos a fehérje bevitel miatt. A napraforgó és búza szintén fontos alapanyag. Mi kukorica, borsó és napraforgó keverékét vettük nekik mégpedig a következő arányban: 40kg kukorica, 15 kg borsó és 15 kg napraforgó. Kedves szomszédunk megdarálta nekünk rendszerint. Ez a keverék elég kell legyen, hogy kielégítse minden igényüket. Egy távoli szomszédunk csak kukoricát ad nekik azt is szemesen. A kukorica a legolcsóbb, a borsó a legdrágább. Döntsük el mennyit szánunk a továbbiakban az étkeztetés fontosságára. A mostani tyúkjaink a Gazdaboltban kapható csibedarát eszik nagy lelkesen. Ez szemes napraforgót félig-meddig darabos kukoricát, borsót és egyéb magvakat tartalmaz. Ezt daráltatnunk se kell és nagyrészt megeszik egészben. Ha őrleményt akarunk nekik venni kompletten akkor úgynevezett borsós darát vegyünk. Tulajdonképpen ez a csibedara őrölt változata.
Inni vizet isznak, amit minden nap cseréljünk nekik frissre.
Tyúk beszerzése
Megvan a lakhelyük, tudnak mit enni. Már csak a tyúkokat kell beszereznünk a tyúkólba. Vidéken szinte minden buszmegállóban kivan helyezve időnként tyúkvásárra felhívó plakát. Az előző beszerzés nemvolt a legjobb minőség. Általában egy éves még tojó tyúkokat árulnak 500 ft/db-ért. Ne lepődjünk meg a kinézetükön, ha ketreces tartásban voltak akkor van olyan példány amelyik szinte teljesen kopasz, ha szabadtartásban akkor szép tollas példányokat is kifoghatunk. Most szerencsések voltunk mert az utóbbihoz volt szerencsénk. Szép tyúkokat sikerült idén beszerezni. Vidéken a szomszédoktól érdeklődhetünk mi a szokás mifelénk. Előnevelt csirkét is vehetünk, de az kezdésnek számomra elég macerásnak tűnt, a letojt tyúkok bejöttek, idén is ezt szereztük be. Előnevelt csibéknek teljesen más étkezést kell biztosítanunk, át kell téríteni őket más táplálékra a későbbiekben. Viszont 10-12 hét alatt kilós csirkék lehetnek melyeknek nagyon finom a húsuk. Ha tojást szeretnénk az egy éves letojt tyúkokat válasszuk. Két éves korukig vagyis még egy évig szépen tojnak utána már nem annyira, tehát fel kell újítanunk az állományt.
Nos tehát megvan mindenünk ahhoz, hogy naponta friss tojásunk legyen.
Tyúkjainkra leselkedő veszélyek és elhárításuk
Sajnos nem minden habostorta. Tyúkjainkra veszélyek leselkednek. Amikor hazahoztuk őket nem is gondoltunk volna ezekre a dolgokra. A tyúkok között felütheti fejét a kannibalizmus, igen jól olvassátok. Ilyenkor a dominánsabb tyúk elkezdi szadizni társát oly módon, hogy a fenekét teljesen kicsipkedi véresre. A vér látványa társait is odavonzza, ezért előfordulhat, hogy mire észrevesszük kivérzik. Ha időben megtaláljuk az áldozatot még megmenthetjük. Zárjuk külön a többitől a fenekét sebhintőporral szórjuk be. Legalább egy hét mire úgy ahogy rendbe jön. A többi tyúknak a vizébe tegyünk JOLOVIT nevű vitamint, adagolása a flakonon, mi 10 liter vízbe teszünk 3-4 cseppet, ezt egy hétig folytassuk. Valamint a vizükbe tegyünk még pár csepp ecetet is, ez fertőtlenítőként hat. A vitamin nem egy nagy összeg, ha nem is látjuk a kannibalizmus veszélyét akkor is használjuk nyugodtan. Kannibalizmus ellen kapható Zoolit nevű por alakú táplálékkiegészítő vagy szintén por alakban a Kafocit. Naponta a táplálékhoz adagolva helyezzük ki nekik.
Második veszély nálunk az erdőből előbukkanó állatok. A nyest éjszaka támad és a leggyengébb tyúkot kiszemelve elviszi annak fejét. Innen tudjuk megállapítani, hogy állat végzett vele, hogy csak a fejét vitte el. Ezt úgy tudjuk kiküszöbölni, hogy éjszakára becsukjuk az ajtajukat, így nem jut be állat a tyúkólba.
Nyáron kaphatnak hőgutát is. Ez ellen ha van rá lehetőségünk a napi többszöri vízcsere. Nyáron kifejezetten ügyelni kell, hogy mindíg legyen friss vizük.
Lehetnek még olyan problémák amiket mi sem tudtuk megállapítani mitől lehet. Egyszerűen volt olyan tyúk ami legyengült, nem evett majd elpusztult. Állatorvos is csak annyit mondott, hogy elgyengült. Lehet kiöregedett, bár ezek a tyúkok 5 évig is elélhetnek.
Amire még figyelnünk kell
Etetőt és itatót olyat válasszunk amit nem tudnak felborítani. Legjobb erre az önetető és önitató. A tyúkól úgy legyen kialakítva, hogy árnyékos hely is legyen a hűsölés miatt. A meszelés azért fontos, mert a tyúkok elkezdik a falat “enni” ha mész hiányuk van, innen látjuk, hogy szükségük van több mészre.
Letojt tyúkok esetében meg kell tanítani bizonyos dolgokat. Még nem tudják, hogy a zöldség héjjal mit kezdjenek, valamint nem tudják hova kell elvonulniuk éjszakára. Nem tudják hova kell tojást tojni. Ne aggódjunk idővel mindenre rájönnek, de ha van időnk segíthetünk nekik, például este az ülőrúdra tenni őket.
Időközben Imre bloggerünktől kaptam pár képet egy szuper tyúkólról. Nem szokásom más képeit betenni a cikkbe, de hasznosnak találtam. Megjegyezném, hogy a képek alapján mennyire egyszerű a tisztán tartása? 🙂
Várom a többiek tapasztalatát is!
» hozzászólok bejegyezte: Rita, 1 640 hozzászólás
Olvasói kommentek:
gay chicago webcam chat software
2022-01-14
gay chat random x4 https://gaytgpost.com/
gay dating search for free
2022-01-14
gay senior dating free no e mail needed https://gaypridee.com/
oc gay chat rooms
2022-01-14
chat gay miami https://bjsgaychatroom.info/
Farkas Lajos
2017-05-21
Sziasztok :)
Kb hány tyúknak elég egy 100* 10 cm- és etetővályú?
Előre is köszönöm a választ :)
Marcsi
2015-10-13
Sziasztok!
Bocsi, hogy így beleszólok...
Icus! Valószínűleg mészhiányuk van, azért eszik meg a tojást, (és azért puhábbak).
Adj nekik Te tojáshéjat, nagyon nagyon picire összezúzva (hogy ne ismerjék fel), belekeverve a szemesbe/tápba.
Vagy konkrétan meszet, sódert...
Remélem segítettem! :)
Icus
2015-09-26
Icus: eddig szépen tojtak a tyúkjaim, semmi gond nem volt velük. Most kezdenek rászokni, hogy megeszik a tojásokat. Olyan gyenge is a tojás héja, mikor mosom is könnyen behorpad. Mit adjak nekik, hogy ne egyék a tojást?
sándor
2015-09-25
sziasztok nekem az lenne a fö kérdésem hogy milyen arányban ajak tojotápot tyukjaimnak (4 kg ot esznek egy evésnél ) a másik kérdés csibe darát esznek meg este még kukoricát szoktam nekik adni neha darálva néha szemesen ez megfelelö nekik ? vitaminokat mit ajánlatok , és milyen arányban ? ? meg több tojás reményébe mit adjak nekik ? köszönöm :)
Rita
2015-04-06
Tyúk kannibalizmus van nálad. Nem vetted észre, hogy egymást csipkedik? Akkor van ilyen. Kicsípik egymás fenekét, a vége, hogy belehal és még oda is tartja nekik. Általában egy egy évesen vásárolt tyúkoknál van , aki előtte egyedül voltak egy ketrecbe, most pedig kiszabadultak. Kiszelektálják maguk közül a gyengébbeket és így csinálják ki. tedd külön azt az egyet és hintőporozd a fenekét. Egy hét mire begyógyul, majd próbáld visszatenni közéjük. A tyúkoknak meg adj vitamint Jolovitet pl.
Üdv,
Rita
vikidal
2015-04-06
vikidal
a tyúknak a tojástartója kint van nem tudja valaki ez mitől van és van amelyik vérzik is
xdxd
2015-02-06
en tartotam egy szeriat , 40- darabot ertem , el es igen szepek voltak , amikor felnotek , sokk tojast tojtak :)))
pihi puhi
2015-01-31
Sziasztok...
Szerintem a borsó az nem jó....a tyúknak...a kukorica az király...a napraforgót nem tudom...nem éri meg mindet ledarálni...kell..illetve fontos neki a szemes is...vagy akkor sódert kell nekik adni....
üdv
Paddi Lívia
2014-10-21
Kezdő baromfitartók vagyunk,kb egy éve fogtunk bele.A tavalyi állománnyal semmi gond nem volt.
De az ideiek nagy része a diófán éjszakázik és az istennek nem tudom őket behajtani az ólba.Van közöttük mindenféle.Nem fagynak meg ezek a télen?
Illetve a kacsa és liba is kint alszik az udvaron-őket is az idén vettük,de felnőtt állatok-meddig alhatnak kint?Nehogy megfagyjanak nekem...
Válaszotokat előre is köszönöm.
Paddi Lívi
Krisztián
2014-08-24
heló sziasztok
Nem rég foglalkozok ezekkel a haszonállatokkal...
Pár jetesen vettem 10 csirkét! Abbol kb 2hónap mulva elgyengülésbe (én szerintem) meghalt! :( most van 1 tyúkom még ugyan abbol a szériábol és 2 napja bent van az ólban,áll de nem látom h enne,inna!nem igazán csinál semmitcsak ott áll! Ma felvettem és valami vízszerű habosat hányt! A széklete nagyon minimális és csúnya sárga! Elég jól élnek,vitaminok,minden nap friss ztldet kapnak! Nem tudja valaki h mégis mi baja lehet szegény tyúknak?
Andi
2014-08-04
Szia Zsuzsanna!
Mi újság? Tényleg jól eltűnt mindenki!
Nálam újabb kacsacsalád kelt ki. 8db összesen, most nem volt olyan jó a kelési arány:(( Ebből már nem adok el.
A libák megnőttek, alig férnek el az ólban.
Viszont van egy jó gazos rész a telkünkön oda szépen kitereljük őket, mivel a kutyánk nem bánt egy baromfit sem , szinte el vannak egy fél napot is.
Ha van időd írjál!
Andi
Andi
2014-06-26
Szia Zsuzsanna!
Nem voltam netnél mostanában.
Fehér kacsa. Igen 2 éve volt nekem, de gyakorlatilag ugyanazt eszik mint a némák. Kacsatáp 6 hetes korukig. Azzal szépen fejlődnek, nem lesznek betegek.
Utána vegyes dara nevelő táppal.
8-10hetesen érdemes féregteleníteni őket( Program F por, 940 Ft/zacskó 100 baromfira elég) Alma ecetes víz.
Innentől kezdve szépen híznak.
Én most libával próbálkozom, szürke és fehér 10 hetesek és óriásiak már. Rengeteg zöldet bezabálnak.
Már látni melyik a gúnár és melyik lesz tojó. 3 gúnárom van és két tojó.
Egyenlőre nagyon barátságosak, remélem a fiamat is békén hagyják :D
Az egyik néma kacsám megint kotlik, 13 tojáson ül. Idén ez a második költése :))
Üdv. Andi
Zsuzsanna
2014-06-21
Sziasztok de eltüntetek!!!!!!
Andi tudnál tanácsot adni kacsa ügyben? 2nap múlva kelnek ha minden igaz, fehér magyar kacsák. Mire kell oda figyelni? mit esznek? meddig kell a táp, kell kis tó, vagy elég a több lavor, stb tudnál tanácsot adni????? Te már régóta foglalkozol kacsákkal, biztos már mindent tudsz ha gond lenne. Köszönöm előre is Zsuzsanna
Zsuzsanna
2014-06-03
Szia Andi, nincs de ha a keresőbe beírod Szabó Zsuzsanna Pécs szerintem kidob. Két kislány van a képen. Képzeld Zalából küldtek, nekem kacsa tojást, nagy fajtát, 40db, már megy a keltető. ÉS egy kedves vevőm aki minden hónapban vesz csibét, hozott kacsa tojást 14et keltetni, de sajnos 2db kelt ki tegnap. Hát Andi ezek egy imádni valóak, azt hiszik az anyjuk vagyok, mert sipákolnak, és ha meglátnak, na azt a burrogást, és a kezemről eszik a tápot, meg a vitaminos vizet. Azt hiszem amik most mennek azok jövőre maradnak keltetésre. Postán küldte a pasi a 40db tojást, másnap itt volt egy sem tört el. Gyönyörű nagy tojásokat küldött. Most boldog vagyok, mert nekem is lesz kis kacsám, mire a kis unokáim haza jönnek, kész állat farm lesz.Még jó hogy írod mindig hogy hány kis kacsid lett, és olyan jó hallani, most én is meg tudtam tapasztalni. Köszi neked. Ha nem találsz, akkor te milyen néven vagy bejelöllek, ha nem gond . Köszi Írjatok ha van valami Szép napot mindenkinek. Zsuzsanna
rika81
2014-06-03
Sziasztok!
Kezdő tyúktartó vagyok és segítségre szorulok. Vettem 2 hete 6db előnevelt csirkét. Akik úgy tűnt jól érzik magukat nálam. Napközben kint vannak (bár egyenlőre elkerített részen, mert a kutyával még barátkoznak), estére be vannak zárva. Tegnap reggelre az egyik megdöglött. Úgy gondoltam belefér, mert kicsit nyeszlett volt. A többiektől elmaradt a fejlődésben. Ma reggelre egy eltűnt. Megmagyaráztam magamnak, hogy biztos róka volt, mert nyoma sincs a csirkének. Viszont ma a délelőtt folyamán még egy megdöglött aminek reggel még nem volt baja (legalábbis nem látszott). Félek, hogy elfogynak. Megnéztük a csirkét nem láttunk rajta harapás vagy szúrás nyomot. Elképzelésem sincs, hogy mitől döglött meg. Daráltkukoricát kapnak enni, meg kaptak kenyeret, zöldséget (uborkát ilyesmit) meg amit kint rágcsáltak. Van cseresznye fám, nem lehet, hogy felcsípték a magot és attól haltak meg? Vagy ez hülyeség? Nagyon el vagyok keseredve.
Andi
2014-05-31
Nálam ,mikor reggel kiengedem őket, szedegeteik a földből a gilókat.
Hihetetlen , de még él az összes tyúkom.
Zsuzsanna!
Nick neved nincs a fórumokon? Így nem találtalak.
Andi
Gelei Imre
2014-05-26
Én még ilyenről nem hallottam, de nyugi, nálunk mindig kapnak girnyót a tyúkok, még egy sem döglött meg tőle, májusban sem.... :-)
Bérci László
2014-05-24
Üdv. Mindenkinek!
Kérdésem lenne:igaz-e az, hogy május hónapban nem szabad a tyúkoknak kukacot =földi gilisztát adni, mert ilyenkor szaporodnak és valami méreg anyagot termelnek, ami árt a tyúkoknak????
Két napja vettünk 5 db, letojt/kitojt tyúkocskát és egész nap kényeztetjük őket mindenféle jóval Pl, kukaccal is .
Zsuzsanna
2014-05-21
Sziasztok. Andi gratulálok, ez nagyon szuper hogy mind kikelt. Engem egy csaj a facén átvert a néma kacsa tojásokkal, így most áll a keltető. Keltetek, eladók, de csibe van egyenlőre. Megült a fekete kedvenc tyúkom 16tojás van alatta, remélem sikerül. Milyen kacsád van? tojást nem adsz el keltetésre, nem sokra gondoltam. Nem tudok sem kacsa tojást, sem libát beszerezni. Fehéret, magyar fajtát. Fent vagyok, minden tyúk tartós, dísz állatosnál, vegyél fel ismerősnek, /Szabó Zsuzsanna/Pécs. Ott többet tudnák, megosztani, megbeszélni. ha nem gond.
Nekem is szépen tojnak a tyúkok, még húsvét napján is adtam el tojást, nem is keveset. De jó neked, lesz kislibád is. na majd lassan talán nekem is sikerül beszereznem. Írjatok ha van valami jó. Sziasztok Zsuzsanna
Andi
2014-05-15
Imre!
Kedden elvitték az összeset:)
Illetve 3-3 hagytam a kotlósok alatt.
Pedig csak ez az egy ember hívott, jött, elvitte ..
Hétvégén megyek kislibákat venni.
Gelei Imre
2014-05-12
Sziasztok!
Nálam még semmi említésre méltó. Maradt hét tyúkom, nem a legerősebben "muzsikálnak", 4-5 tojás naponta.
Andi, mennyiért adod a kiskacsákat?
Egertől messze laksz?
Üdv Imre
Andi
2014-05-10
Zsuzsanna!
Nálam kikelt mind a két kotlós alatt a tojás,mindegyik 100%-on költött, de egy másnapra elpusztult. A többi egészséges, így most 28 kiskacsa van.
Feltetettem a netre eladásra, háááát ahogy tavaly elkapkodták, eddig még senki nem hívott fel :(((
Talán korán van még, tavaly június végén költöttek
A tyúkok szépen tojnak, már adtam is el tojást :).
Imre!
Nálad, pulyka? tyúk?
Üdv. Andi